Trenuje Kreatywnosc Daria Mohammad OPT

Zostanie geniuszem nigdy nie było tak proste.

Autor:  Daria Mohammad
Data6 maja 2020
Kategoria:

Geniusz, czyli kto?

Geniusz, jak podaje definicja to osoba niezwykle utalentowana, posiadając ponadprzeciętne zdolności intelektualne. Według mnie geniuszem można być w każdym obszarze np. matematycznym, muzycznym czy kulinarnym. Chodzi o to, żeby rozwijać wybraną dziedzinę do poziomu mistrzowskiego.

W tym wpisie chciałabym Cię zachęcić do rozwijania obszarów związanych z naszym mózgiem. Czy nie byłoby wspaniale mieć super pamięć, intelekt oraz umiejętność nieszablonowego myślenia na zawołanie?

Gotowy plan

Oczywiście niech Cię nie zmyli tytuł artykułu. Zostanie geniuszem, czyli osobą, której mózg pracuje na najwyższych obrotach jest wykonalne, ale pod warunkiem, że włożymy w to odpowiednią pracę. Łatwiej jest kiedy mamy gotowy plan i podążamy według niego. Wynika to z faktu, że czasami ludzie rezygnują już na stracie, bo nie wiedzą jak zacząć i gdzie szukać informacji. 

Dlatego chciałabym przedstawić 3 możliwości planu, aby mieć umysł jak geniusz 😉 Celem jest wytrenowanie pamięci, intelektu oraz innowacyjnego myślenie do poziomu mistrzowskiego. A właśnie te umiejętności kojarzą mi się z geniuszem, stąd taki tytuł wpisu😊 

Można to zrobić dzięki następującym książkom: 

1. Trening Intelektu, P. Mechło, J. Grzelka

2. Trening Innowacyjnego Myślenia, P. Mechło, O.Geppert

3. SuperPamięć w 31 dni, P. Mechło

Chcę Ci uświadomić coś bardzo istotnego

Wiele osób wierzy w takie mity, że kreatywność jest zarezerwowane tylko dla wybrańców, albo, że ma się dobrą albo złą pamięć, albo mój ulubiony „nie mam na to czasu”.  Oczywiście ja się z tym nie zgadzam i uważam, że absolutnie wszystko da się wypracować (zarządzanie sobą w czasie też 😉)

I fakt, że na rynku są książki dotyczące pracy nad mózgiem, potwierdza tezę, że pamięć, intelekt oraz kreatywność można wytrenować. Nie chodzi o nauczenie się tego, bo to już mamy zagwarantowane na starcie, ale o wydobycie z nas potencjału poprzez praktykę.

Jedyne czego potrzebujesz to determinacji, chęci i systematyczności.

To jak? Nad która kompetencją chciałabyś najpierw popracować?

Zacznijmy od intelektu.

"Trening Intelektu" praktyczna książka z ćwiczeniami, które rozwijają 5 obszarów intelektu: koncentrację, kreatywność, pamięć, język i wiedzę. Na początku tej publikacji jest wstęp teoretyczny o składnikach intelektu i o budowie mózgu. Z tego wstępu można dowiedzieć się, dlaczego praca nad mózgiem jest ważna. Następnie znajdziesz rozpisany trening na 31 dni.

Każdego dnia są zadania matematyczce, językowe np. wyszukiwanie synonimów-antonimów, pytania o wiedzę oraz zadania na zapamiętywanie. Co więcej autorki książki proponują, aby w każdym zadaniu mierzyć sobie czas, aby widzieć postępy w szybszej pracy mózgu. To co podoba mi się w tej książce, to fakt, że te zadania są różnorodne, nie angażują tak czasowo (wystarczy 15 minut dziennie) oraz trenują różne umiejętności. 

A co powiesz na innowacyjne myślenie?

Książka "Trening Innowacyjnego Myślenia" jest przepięknie wydana. To coś w stylu twórczego pamiętnika, w którym każdego dnia możemy puścić wodzę fantazji. Oprócz zadań ćwiczących nieszablonowe myślenie, można się również rozwijać twórczo. Są tam zadania polegające na rysowaniu, wymyślaniu lub łączeniu różnych dziedzin. Trening przewidziany jest na 31 dni. 

To co mnie zaskoczyło, to fakt, że niektóre ćwiczenia nie są wcale takie oczywiste i trzeba się nagłowić, żeby wykonać zadanie. Podoba mi się również to, że autorki tej książki poniekąd przeprowadzają nas przez cały proces, ponieważ zamieszczonych jest wiele komentarzy dotyczących jak rozwijać kreatywne myślenie. 

Super pamięć również by Ci się przydała.

Z książką "SuperPamięć w 31 dni" popracujesz nad szybkim zapamiętywaniem informacji, dzięki różnym technikom i trikom. Można się przy tym świetnie bawić, bo zadania są bardzo przyjemne, a przy tym stymulują mózg. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że świetna pamięć jest bardzo ważna, a za mało mówi się o potrzebie jej trenowania. W książce poznasz mnemotechniki, wytrenujesz koncentrację oraz rozruszasz swój umysł dzięki łamigłówkom.

A poniżej znajdziesz wideo, gdzie pokazuję przykładowe zadania z książek oraz opowiadam o nich trochę więcej. 

Daria Mohammad Creative Teacher

Daria Mohammad

jestem autorką projektu trenujekreatywnosc.pl, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat kreatywności, trenowania mózgu oraz rozwijania twórczych zainteresowań. Pokazuję, że umiejętność kreatywnego myślenia można się nauczyć poprzez odpowiednie nastawienie, zadania oraz warunki. Obserwuj mnie w mediach społecznościowych po więcej wskazówek o kreatywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

chevron-down