SUBIEKTYWNY BLOG O ROZWIJANIU KREATYWNEGO MYŚLENIA

Trenuję Kreatywność

 

Ja dodam od siebie, że potwierdzam w/w punkty dotyczące korzyści wynikające z kreatywności. Proces tworzenia tego bloga (jest to proces kreatywny), wiązał się dla mnie ze wzlotami, upadkami, niepewnością i trudnościami (nawet nie zliczę, ile było tych frustrujących momentów :D), ale to działanie wiele mnie nauczyło i wiem, że kiedy kolejny raz będę realizować kreatywny pomysł, to będę odczuwać mniej negatywnych emocji - ale może o tym opowiem, w innym wpisie 😊

A jak jest u Was? Co myślicie o korzyściach z myślenia kreatywnego? Zgadzacie się z tym? 

 

Wpis na podstawie informacji zaczerpniętych z kursu "Creative Thinking".

 

Kreatywne działanie i dzielenie się tym ze światem, świadczy według mnie o odwadze oraz o gotowości do poniesienia ryzyka. Można wyróżnić następujące ryzyka:

- brak akceptacji pomysłu 

- brak wdrożenia pomysłu

- czasochłonny proces kreatywny

- brak natychmiastowego efektu

- negatywne emocje i zwątpienie podczas pracy kreatywnej 

Dlatego bycie zaangażowanym w proces twórczy jest doskonałym narzędziem budującym pewność oraz zaufanie do samego siebie, ponieważ można odkryć, że niepowodzenie jest naturalną częścią procesu. Kiedy porażka staje się sprawą, którą da się przetrwać i z której można wyciągnąć lekcje na przyszłość, patrzymy na proces twórczy z innej perspektywy i  prawdopodobnie mamy większą odwagę, aby podjąć kolejne próby. 

Nawet obecny czas kwarantanny pokazuje, że czasami trzeba zmierzyć się z wymagającymi sytuacjami i poszukać nowych rozwiązań.  Dlatego kreatywność jest też narzędziem do poradzenia sobie w trudnych czasach, dlatego warto poświęcić czas na jej naukę, aby móc generować nowe pomysły na zawołanie.

 

Korzyści z kreatywności

 

Wróćmy do mojego pomysłu z blogiem o kreatywności. Jest dla mnie czymś nowym (nigdy tego nie robiłam). Jest użyteczny dla mnie i dla odbiorców, bo ja sama się uczę i wyniki tej nauki mogę zaprezentować innym. Jest zaskakujący, bo ten pomysł wydał mi się naprawdę fajny i po prostu mnie zaskoczył.

Korzyści 

A jakie inne korzyści, niesie ze sobą kreatywność, którą możemy rozwijać poprzez twórcze czynności ?
(sprawdź pomysły na twórcze czynności)

  • zmniejszenie negatywnych emocji

  • zmniejszenie stresu oraz niepokoju

  • umiejętność lepszego rozwiązywania problemów we wszystkich obszarach życia

  • lepsze postrzeganie możliwości i radzenie sobie z niepewnościami

Dlaczego proces twórczy pozwala na lepsze radzenie sobie z niepewnościami ?

TrenujeKreatywnosc.pl

 

Opiszę to na swoim przykładzie. 

Uważam, że moje myślenie kreatywne to na przykład fakt, że zdecydowałam się założyć bloga o kreatywności, po to aby lepiej przyswajać i przetwarzać zdobyte informacje. O kreatywności mogłabym czytać, słuchać i starać się zapamiętać jak najwięcej informacji. Tylko wtedy jest to myślenie standardowe (niekreatywne), bo jest to najprostsza metoda. Ja poszłam o krok dalej i stwierdzałam, że założę bloga, aby pisać artykuły i dzielić się tymi informacjami z innymi. To był mój pomysł, który jest dla mnie kreatywny, ponieważ:

  • sprawi, że będę trenować i uczyć się systematycznie o kreatywności 
  • będę miała nowe hobby
  • nauczę się nowych umiejętności, 


czyli powołując się na w/w założenia, ten pomysł ulepszy moją jakość życia. Oczywiście nie twierdzę, że jest to innowacyjny pomysł, bo na pewno milion innych osób robi to samo i pewnie nawet lepiej, ale jest to wykorzystanie mojego myślenia kreatywnego. Dlaczego ?

Bo według autora kursu, myśl kreatywna ma 3 cechy. Jakie? Zaraz do tego dojdę, ale najpierw..

Czym jest myśl kreatywna?

Jak wiemy, w naszym ciele zachodzi wiele procesów (m.in trawienie, oddychanie, reakcja na bodźce itp). Kreatywne myślenie też jednym z procesów, które zachodzi w naszej głowie. Tylko nasz mózg wytwarza wiele myśli, które przecież nie są kreatywne. Skąd wiedzieć w takim razie, jaka jest różnica?

Już tłumaczę.

Twórcza myśl spełnia 3 kryteria.

Jest nowa, użyteczna i zaskakująca.

 

Legenda:

1. Nasz mózg przez cały dzień generuje jakieś pomysły (ponieważ cały czas o czymś myślimy - np. co ugotujemy; jak zaplanujemy dzień; jaką wybrać trasę do domu; gdzie pojedziemy na wakacje; jak zarobić pieniądze

2. Nasze codzienne wybory, wynikają właśnie z tego co „wpadnie nam do głowy”. Tym samym pomysły, które generujemy na co dzień, kształtują różne obszary naszego życia. To jaki pomysł zrealizujemy, wpłynie na naszą rzeczywistość.

3. Sztuką jest umiejętność ulepszania tych codziennych pomysłów, czyli właśnie działanie w sposób kreatywny (tj. wykorzystując kreatywność) – czyli realizowanie pomysłów, które wpłynął na efektywność osobistą, zadowolenie, czy obniżenie stresu i to m.in. może poprawić jakości życia.

Czyli w skrócie : jeśli myślisz w sposób kreatywny, to Twoja jakość życia może się polepszyć. Według mnie ma to sens, a Ty co myślisz? 

 

Creative Thinking kurs

o tym dlaczego warto być kreatywnym i czym jest myśl kreatywna. 

Post przedstawia moje wnioski z kursu Linkedin Learning "Creative Thinking", którego autorem jest Drew Boyd.

Na początku warto zrozumieć prostą zależność, która świadczy o tym, że każdy z nas powinien korzystać z kreatywności na co dzień. Przygotowałam planszę wizualną - daj proszę znać, czy jesteś w stanie odszyfrować poszczególne etapy. Już samo czytanie moich wpisów, może być dla Ciebie treningiem 😊

Jakie są korzyści z myślenia kreatywnego? cz.1 

01 kwietnia 2020
Będzie mi miło, jeśli mnie zaobserwujesz :)