SUBIEKTYWNY BLOG O ROZWIJANIU KREATYWNEGO MYŚLENIA

Trenuję Kreatywność

czyli, o dobrych nawykach na drodze do kreatywności.

Książka „Kreatywność na zawołanie” autorstwa Todd Henry zrobiła na mnie duże wrażenie, ponieważ jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że każdy może być kreatywny, jeśli tylko włoży odpowiednią pracę w rozwijanie tej kompetencji.

Przyznaję, że myślałam, że znajdę w tej książce metody na zostanie geniuszem kreatywności ,ale w takim sensie, że otrzymam gotowe techniki, czyli schematy działań, które wystarczy użyć (podstawić pod wzór ;p) i po sprawie. 

Bardzo się pomyliłam.

Oczywiście w książce otrzymujemy sprawdzone metody i techniki, tylko autor sugeruje, aby stały się one nawykami. Celem tych nawyków ma być wprowadzenie w naszym życiu, przestrzeni na pomysły. Aby te pojawiały się, kiedy tego potrzebujemy. Podczas czytania tej publikacji, wszystkie rady i sugestie autora wydawały mi się logiczne i bardzo proste. Ale, co z tego, skoro do tej pory nie wszystkie stosowałam?

Ucieszyłam się bardzo, że metody opisane w tej książce są tak proste (w teorii), bo świadczy o tym, że

  1. Każdy może je wprowadzić.

  2. Każdy może być kreatywnym na zawołanie.

  3. Wystarczy włożyć trochę wysiłku we wprowadzenie tych nawyków.

  4. Kreatywność to nie jest wiedza tajemna, po prostu określony sposób działania.

W skrócie, autor mówi o tym, że aby być kreatywnym trzeba wprowadzić porządek, organizację i celowość do swojego życia. Należy planować działania, tak aby ta kreatywność miała szansę się objawić. Todd Henry pisze w swojej książce o tzw. rytmie kreatywności, czyli obszarach, które jeśli są dobrze zarządzanie, pomagają w generowaniu pomysłów na zawołanie. Te obszary to: skupienie, relacje, bodźce, czas i energia.

Bardzo ważny wniosek z tej książki to:

  • nie ma szybkich i łatwych metod, aby być kreatywnym na zawołanie
  • trzeba regularnie trenować
  • potrzebny jest czas

 

Poniżej przedstawiam Wam wybrane lekcje z tej książki. Nagrałam również wideo, o 3 moich lekcjach (inne niż te poniżej), więc zapraszam do obejrzenia 😊

Jak być kreatywnym na zawołanie?

28 kwietnia 2020

Warto zaplanować sobie czas w swoim kalendarzu na generowanie pomysłów i na swoją kreatywność. Wygospodaruj godzinę tygodniowo z samym sobą, podczas której myślisz o nowych możliwościach i nowych projektach. Zasada jest taka, że jest to czas na myślenie o pracy, wymyślanie pomysłów, ale NIE czas na realizowanie i pracowanie. Życie w ciągłym biegu i presja braku czasu, nie sprzyja kreatywności. Warto się zatrzymać i zastanowić się raz w tygodniu nad pracą, projektem, czy życiem. Niby proste, ale pytanie, czy to wdrożysz?

Bardzo spodobał mi się cytat  "Przez godzinę koncentrowania się i właściwego myślenia o problemach możesz wnieść o wiele większą wartość do firmy, niż szybciej odpowiadając na maile" (T. Henry). Zgadzasz się?

Zdefiniowanie wyzwania kreatywnego w formie pytania, jest o wiele bardziej efektywne. Wynika to z faktu, że mózg automatycznie skupia się na poszukiwaniu rozwiązań. Uruchamiają się wtedy skojarzenia i jest się w stanie szybciej dojść do satysfakcjonujących pomysłów. Jeśli projekt, którym się zajmujesz ma jasno sprecyzowane cele i wzywania, to wiesz na czym się skupić. Jeśli nie, najpierw musisz poświęcić czas i energię, żeby dowiedzieć się, o czym jest projekt oraz jakie są oczekiwania wobec Ciebie. Jak mówi znana maksyma „Problem dobrze ujęty to problem w połowie rozwiązany” (Charles Kettering). Warto poświęcić czas na zdefiniowanie problemu kreatywnego za pomocą jasnych i konkretnych pytań.

Regularne doświadczanie przebłysków kreatywności związane jest z dobrą organizacją i skutecznością. Autor książki proponuje planowanie w trzech horyzontach czasowych: tygodniowy, miesięczny i kwartalny. Z naciskiem, że trzeba również wziąć pod uwagę życie prywatne, a nie tylko zawodowe. Nie da się być efektywnym w każdym obszarze życia. Strategiczne planowanie, to świadomość, tego ile energii kosztuje angażowanie się w każdy kolejny projekt i umiejętność eliminowania tych, które zmniejszają naszą skuteczność w długoterminowej perspektywie. Warto spojrzeć na swoje życie z dystansu i podjąć decyzję, które projekty i zadania będą sprzyjać naszej kreatywności. 

Będzie mi miło, jeśli mnie zaobserwujesz :)