Trenuje Kreatywnosc Daria Mohammad OPT

Co ogranicza myślenie kreatywne w innowacjach ?

Autor:  Daria Mohammad
Data15 kwietnia 2020
Kategoria:

Czym są innowacje?

Innowacja, jest procesem, który prowadzi do ulepszenia lub wytworzenia nowych produktów, usług, systemów czy technologii. Powstaje dzięki kreatywności, czyli zdolności do generowania pomysłów oraz nowej wartości. Innowacja opiera się na wdrożeniu zmian, nowego rozwiązania i często zależy od otoczenia, w którym do tej innowacji ma dojść.

Trzy ograniczenia

To, co ogranicza kreatywność oraz sam proces innowacji to zjawisko znane jako stałość, trwałość (ang. fixedness) – czyli uprzedzenie poznawcze, które ogranicza naszą zdolność postrzegania otaczającego nas świata inaczej niż to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Istnieją co najmniej trzy typy stałości:

  1. funkcjonalna (ang. functional fixedness), oznacza brak umiejętności użycia danego obiektu (przedmiotu) w nietypowy, niestandardowy sposób, inny od pierwotnego przeznaczenia

Jeśli jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że dany przedmiot wykonuje inną pracę, niż został do tego przeznaczony, wtedy generuje się kreatywne rozwiązania. Aby przełamać tą barierę myślenia warto robić te zadania: „Wymyśl 10 kreatywnych zastosowań danego przedmiotu np. zeszytu"

Przykłady przełamania ograniczenia funkcjonalnego to np.:

  • Palety jako meble
  • Kawiarnia na rowerze

2) strukturalna (ang. structural fixedness) - utrudnia wyobrażenie sobie obiektów o innej strukturze niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni (kształt, rozmiar, wygląd)

Przykład, który idealnie to ilustruje, to produkt o nazwie „statyw elastyczny”. Normalny statyw, jak można przeczytać w definicji „stały stabilizator służący do mocowania aparatu fotograficznego(..). zazwyczaj jest to trójnóg z symetrycznie rozkładanymi w trzy strony nogami, których obrys po rozłożeniu tworzy trójkąt równoboczny”.

Jednak ktoś pomyślał kreatywnie i zmienił strukturę statywu i teraz mamy „elastyczne nogi statywu pokryte gumowym antypoślizgowym tworzywem, co pozwala na zamocowanie statywu w niemal każdym miejscu i na każdej powierzchni”. Zniesienie ograniczenia, polegającego na tym, że statyw zawsze musi być symetryczny i rozkładany na 3 strony, spowodował wymyślenie nowego produktu.

3) relacyjna (ang. relational fixedness) – ten rodzaj sprawia, że ​​bardzo trudno jest wyobrazić sobie, aby obiekt miał relacje lub zależność, której wcześniej nie było. Nasz umysł nie tworzy tych połączeń naturalnie, właśnie z powodu tego ograniczenia. 

Ćwiczenia kreatywne typu „co łączy narty i gotowania”, mogło sprawić, że ktoś wymyślił rękawicę do pieczenia, bazując na rękawicach narciarskich, lub na odwrót 😉 Inne przykłady to np.

  • lodówka turystyczna – lodówka poza kuchnią
  • cooler do alkoholu – możliwość schłodzenia poza lodówką.

Podsumowanie

Trzy wymienione ograniczenia, czyli stałość funkcjonalna, trwałość strukturalna oraz stałość relacyjna powstrzymują naszą zdolność do generowania nowych możliwości i tworzenia nowej wartości.

Źródło: Artykuł na podstawie kursu: "Creative Thinking, Linkedin Learning"

Daria Mohammad Creative Teacher

Daria Mohammad

jestem autorką projektu trenujekreatywnosc.pl, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat kreatywności, trenowania mózgu oraz rozwijania twórczych zainteresowań. Pokazuję, że umiejętność kreatywnego myślenia można się nauczyć poprzez odpowiednie nastawienie, zadania oraz warunki. Obserwuj mnie w mediach społecznościowych po więcej wskazówek o kreatywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

chevron-down