SUBIEKTYWNY BLOG O ROZWIJANIU KREATYWNEGO MYŚLENIA

Trenuję Kreatywność

czyli, jak być otwartym na innowacyjne produkty.

Innowacja, jest procesem, który prowadzi do ulepszenia lub wytworzenia nowych produktów, usług, systemów czy technologii. Powstaje dzięki kreatywności, czyli zdolności do generowania pomysłów oraz nowej wartości. Innowacja opiera się na wdrożeniu zmian, nowego rozwiązana i często zależy od otoczenia, w którym do tej innowacji ma dojść.

To, co ogranicza kreatywność oraz sam proces innowacji to zjawisko znane jako stałość, trwałość (ang. fixedness) – czyli uprzedzenie poznawcze, które ogranicza naszą zdolność postrzegania otaczającego nas świata inaczej niż to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Istnieją co najmniej trzy typy stałości:

  • funkcjonalna (ang. functional fixedness), oznacza brak umiejętności użycia danego obiektu (przedmiotu) w nietypowy, niestandardowy sposób, inny od pierwotnego przeznaczenia

Jeśli jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że dany przedmiot wykonuje inną pracę, niż został do tego przeznaczony, wtedy generuje się kreatywne rozwiązania. Aby przełamać tą barierę myślenia warto robić te zadania: „Wymyśl 10 kreatywnych zastosowań danego przedmiotu np. zeszytu"

Przykłady przełamania ograniczenia funkcjonalnego to np.:

Co ogranicza myślenie kreatywne w innowacjach? 

06 maja 2020
  • strukturalna (ang. structural fixedness) - utrudnia wyobrażenie sobie obiektów o innej strukturze niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni (kształt, rozmiar, wygląd)

Przykład, który idealnie tu pasuje, to produkt o nazwie „statyw elastyczny”. Normalny statyw, jak można przeczytać w definicji „stały stabilizator służący do mocowania aparatu fotograficznego(..). zazwyczaj jest to trójnóg z symetrycznie rozkładanymi w trzy strony nogami, których obrys po rozłożeniu tworzy trójkąt równoboczny”.

Ktoś jednak dobrze pomyślał (kreatywnie) i zmienił strukturę statywu i teraz mamy „elastyczne nogi statywu pokryte gumowym antypoślizgowym tworzywem, co pozwala na zamocowanie statywu w niemal każdym miejscu i na każdej powierzchni”. Zniesienie ograniczenia, polegającego na tym, że statyw zawsze musi być symetryczny i rozkładany na 3 strony, spowodował wymyślenie nowego produktu.

  • relacyjna (ang. relational fixedness) – ten rodzaj sprawia, że ​​bardzo trudno jest wyobrazić sobie, aby obiekt miał relacje lub zależność, której wcześniej nie było. Nasz umysł nie tworzy tych połączeń naturalnie, właśnie z powodu tego ograniczenia.  

    Ćwiczenia kreatywne typu „co łączy narty i gotowania”, mogło sprawić, że ktoś wymyślił rękawicę do pieczenia, bazując na rękawicach narciarskich, lub na odwrót 😉

    Inne przykłady to np. lodówka turystyczna – lodówka poza kuchnią, cooler do alkoholu – możliwość schłodzenia poza lodówką

Te trzy wymienione ograniczenia, czyli stałość funkcjonalna, trwałość strukturalna oraz stałość relacyjna powstrzymują naszą zdolność do generowania nowych możliwości i tworzenia nowej wartości, ale dobra wiadomość jest taka, że ​​można złamać wszystkie trzy rodzaje, używając metody -
Systematic Inventive Thinking.

SIT jest metodą do tworzenie innowacji, które są zgodne z zestawem wzorców, które można ponownie zastosować do dowolnego produktu, usługi lub procesu. Polega to na kierowaniu procesem ideowym, w taki sposób aby regulować myślenie do wprowadzenie innowacji w sposób systematyczny na żądanie. Więcej o tej metodzie w innym artykule. 

Artykuł na podstawie kursu: "Creative Thinking, Linkedin Learning"

Jeszcze podsumowanie na koniec :)  

Będzie mi miło, jeśli mnie zaobserwujesz :)