Trenuje Kreatywnosc Daria Mohammad OPT

3 lekcje z książki "Kreatywność na zawołanie"

Autor:  Daria Mohammad
Data14 czerwca 2020
Kategoria:

Przedstawiam Wam moje 3 lekcje z tej książki Todda Henry. Poniżej znajdziesz również wideo, o tej książce, więc zapraszam do obejrzenia.

1.Czas na pomysły

Warto zaplanować sobie czas w swoim kalendarzu na generowanie pomysłów i na swoją kreatywność. Wygospodaruj godzinę tygodniowo z samym sobą, podczas której myślisz o nowych możliwościach i nowych projektach. Zasada jest taka, że jest to czas na myślenie o pracy, wymyślanie pomysłów, ale NIE czas na realizowanie i pracowanie. Życie w ciągłym biegu i presja braku czasu, nie sprzyja kreatywności. Warto się zatrzymać i zastanowić się raz w tygodniu nad pracą, projektem, czy życiem. Niby proste, ale pytanie, czy to wdrożysz?

Bardzo spodobał mi się cytat  "Przez godzinę koncentrowania się i właściwego myślenia o problemach możesz wnieść o wiele większą wartość do firmy, niż szybciej odpowiadając na maile" (T. Henry). Zgadzasz się?

2. Wyzwanie kreatywne jako pytanie.

Zdefiniowanie wyzwania kreatywnego w formie pytania, jest o wiele bardziej efektywne. Wynika to z faktu, że mózg automatycznie skupia się na poszukiwaniu rozwiązań. Uruchamiają się wtedy skojarzenia i jest się w stanie szybciej dojść do satysfakcjonujących pomysłów. Jeśli projekt, którym się zajmujesz ma jasno sprecyzowane cele i wzywania, to wiesz na czym się skupić. Jeśli nie, najpierw musisz poświęcić czas i energię, żeby dowiedzieć się, o czym jest projekt oraz jakie są oczekiwania wobec Ciebie. Jak mówi znana maksyma „Problem dobrze ujęty to problem w połowie rozwiązany” (Charles Kettering). Warto poświęcić czas na zdefiniowanie problemu kreatywnego za pomocą jasnych i konkretnych pytań.

3. Strategiczne planowanie

Regularne doświadczanie przebłysków kreatywności związane jest z dobrą organizacją i skutecznością. Autor książki proponuje planowanie w trzech horyzontach czasowych: tygodniowy, miesięczny i kwartalny. Z naciskiem, że trzeba również wziąć pod uwagę życie prywatne, a nie tylko zawodowe. Nie da się być efektywnym w każdym obszarze życia. Strategiczne planowanie, to świadomość, tego ile energii kosztuje angażowanie się w każdy kolejny projekt i umiejętność eliminowania tych, które zmniejszają naszą skuteczność w długoterminowej perspektywie. Warto spojrzeć na swoje życie z dystansu i podjąć decyzję, które projekty i zadania będą sprzyjać naszej kreatywności. 

Sprawdź wideo, w którym poruszyłam inne kwestie niż w artykule 🙂

Daria Mohammad Creative Teacher

Daria Mohammad

jestem autorką projektu trenujekreatywnosc.pl, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat kreatywności, trenowania mózgu oraz rozwijania twórczych zainteresowań. Pokazuję, że umiejętność kreatywnego myślenia można się nauczyć poprzez odpowiednie nastawienie, zadania oraz warunki. Obserwuj mnie w mediach społecznościowych po więcej wskazówek o kreatywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

chevron-down